menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Which is a better buy? 32 oz for $1.99 or 50 oz for $2.49
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Which is a better buy? 32 oz for $1.99 or 50 oz for $2.49
asked
Jan 8, 2018
150k
views
0
votes
Which is a better buy? 32 oz for $1.99 or 50 oz for $2.49
Mathematics
middle-school
Rotskoff
asked
by
Rotskoff
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
50 oz for $2.49 is the better buy because the unit rate for 32 oz for $1.99 is $0.06 per oz and the unit rate for 50 oz for $2.49 is $0.05 per oz
Tycholiz
answered
Jan 12, 2018
by
Tycholiz
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org