150k views
0 votes
Which is a better buy? 32 oz for $1.99 or 50 oz for $2.49

User Rotskoff
by
8.3k points

1 Answer

2 votes
50 oz for $2.49 is the better buy because the unit rate for 32 oz for $1.99 is $0.06 per oz and the unit rate for 50 oz for $2.49 is $0.05 per oz
User Tycholiz
by
7.8k points

No related questions found