72.2k views
4 votes
What is the energy required to change a spherical drop of water to five smaller spherical drops of equal size? At room temperature, the surface tension of water is 72.0 mJ·m–2. What is the energy required to change a spherical drop of water with a diameter of 1.40 mm to five smaller spherical drops of equal size? The surface area of a sphere of radius r is 4π r2 and the volume is 4π r3/3.

Please explain how you got the...

1 Answer

1 vote
This is a straightforward question related to the surface energy of the droplet.

You know the surface area of a sphere is 4π r² and its volume is (4/3) π r³.

With a diameter of 1.4 mm you have an original droplet with a radius of 0.7 mm so the surface area is roughly 6.16 mm² (0.00000616 m²) and the volume is roughly 1.438 mm³.

The total surface energy of the original droplet is 0.00000616 * 72 ~ 0.00044 mJ

The five smaller droplets need to have the same volume as the original. Therefore

5 V = 1.438 mm³ so the volume of one of the smaller spheres is 1.438/5 = 0.287 mm³.

Since this smaller volume still has the volume (4/3) π r³ then r = cube_root(0.287/(4/3) π) = cube_root(4.39) = 0.4 mm.

Each of the smaller droplets has a surface area of 4π r² = 2 mm² or 0.0000002 m².

The surface energy of the 5 smaller droplets is then 5 * 0.000002 * 72.0 = 0.00072 mJ
From this radius the surface energy of all smaller droplets is 0.00072 and the difference in energy is 0.00072- 0.00044 mJ = 0.00028 mJ.

Therefore you need roughly 0.00028 mJ or 0.28 µJ of energy to change a spherical droplet of water of diameter 1.4 mm into 5 identical smaller droplets.
User Digil
by
7.1k points