menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x 24 = 7x 1…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x 24 = 7x 1…
asked
Mar 15, 2018
211k
views
2
votes
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x
24 = 7x 10
7x = 24 10
10x 7 = 24
Mathematics
middle-school
Gogachinchaladze
asked
by
Gogachinchaladze
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
the answer would be 24 = 7x 10
Vincent Tjeng
answered
Mar 21, 2018
by
Vincent Tjeng
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 23, 2018
171k
views
Aliyah had $24 to spend of seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Steve Melia
asked
Jul 23, 2018
by
Steve Melia
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
171k
views
asked
Feb 26, 2018
194k
views
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem?
Reghuram Vidyarthi
asked
Feb 26, 2018
by
Reghuram Vidyarthi
8.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
194k
views
asked
May 16, 2019
184k
views
Aliyah has $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Bcjohn
asked
May 16, 2019
by
Bcjohn
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
184k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org