211k views
2 votes
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost? Which equation could be used to solve the problem? 24 - 7 = 10x

24 = 7x 10
7x = 24 10
10x 7 = 24

1 Answer

4 votes
the answer would be 24 = 7x 10
User Vincent Tjeng
by
7.4k points