150k views
3 votes
Four gallons of gasoline cost $16.80. What is the price of gasoline in terms of gallon per dollar

2 Answers

4 votes
All you have to do is divide16.80 by 4 which you get $4.20 as the answer
User Igor Zelmanovich
by
9.1k points
3 votes
$16.80 / 4 gallons = $4.20 per gallon 
User Jihor
by
7.9k points

No related questions found