210k views
1 vote
you can buy 10 pound a bag of apples for $12.70 express this situation as a ratio what is the cost per pound how many pounds of apples can you buy for 1$ (round to the nearest hundredth) inbox me if u know i need help !!!!!!!!

User Estin Chin
by
7.9k points

1 Answer

3 votes
so if for every 10 pounds you get 12.70 which is 10:12.70 divide it it
its what I would do
User Deividas Strioga
by
8.0k points