8.2k views
0 votes
A 3 kg model airplane is traveling at a speed of 33 m/s. The operator then increases the speed up to 45 m/s in 2 seconds. How much

force did the engine need in order to make this change?

2 Answers

10 votes

Answer: 33kms

Step-by-step explanation:

fms/f=5m/s^6b

a=7

h=6

User Anmolakhilesh
by
7.8k points
7 votes

Answer:

Force = 18N

Step-by-step explanation:

Force = [ mass ( final velocity - initial velocity ) ] / time taken

using the formula, here mass is 3 kg, final velocity = 45 m/s , initial velocity = 45 m/s , time taken = 2 seconds

Force = [ 3 ( 45 - 33 ) ] / 2

Force = 18N

User Allen Fernandes
by
8.3k points