183k views
3 votes
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?

User Bwest
by
6.4k points

2 Answers

4 votes
The cost of one apple is $0.36 from doing $2.88÷8= 0.36
User Felix Guo
by
5.7k points
3 votes
0.36, if all apples cost the same
User Ognjenkl
by
6.0k points