menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
asked
Jul 15, 2018
183k
views
3
votes
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
Mathematics
high-school
Bwest
asked
by
Bwest
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The cost of one apple is $0.36 from doing $2.88÷8= 0.36
Felix Guo
answered
Jul 18, 2018
by
Felix Guo
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
0.36, if all apples cost the same
Ognjenkl
answered
Jul 22, 2018
by
Ognjenkl
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
9/10 divided by (1/10 plus 2/5)
Please solve the following equation. x-6x=56
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org