menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
asked
Jul 15, 2018
183k
views
3
votes
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
Mathematics
high-school
Bwest
asked
by
Bwest
6.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
The cost of one apple is $0.36 from doing $2.88÷8= 0.36
Felix Guo
answered
Jul 18, 2018
by
Felix Guo
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
0.36, if all apples cost the same
Ognjenkl
answered
Jul 22, 2018
by
Ognjenkl
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org