Answer:

Explanation:
Given
Art's printing Service charges $27.50 to print 100 high-quality copies of a one-page resume.
also each additional set of 100 copies costs $14.99
so the cost c(r) of printing sets of 100 resumes as a piecewise function is given by

where r is the no of extra sets.
for r=1 c(1)=27.50+14.99=$42.49