70.6k views
3 votes
At a grocery store, blueberries come packaged in 8-ounce containers for $2.80. At a farmer's market, blueberries cost $4.20 for 14 ounces. There are 16 ounces in one pound. Which statement accurately compares the cost of blueberries?

2 Answers

3 votes

Blueberries are $0.23 per pound more expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $0.50 per pound less expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.

Blueberries are $1.40 per pound more expensive at the farmer’s market.

theese are options

User Chiguireitor
by
5.4k points
4 votes
As Col08 said, we cannot see the options, but if they are getting at which is the better deal, the 14 oz blueberries for $4.20 is better. 
User Taj Morton
by
5.9k points