menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
at store 1 I can buy 36 oz of baby formula for $26.62 and at store 2 I can buy 28 oz of baby formula for $22.42. which one is a better buy and by how much?
asked
Aug 13, 2018
150k
views
0
votes
at store 1 I can buy 36 oz of baby formula for $26.62 and at store 2 I can buy 28 oz of baby formula for $22.42. which one is a better buy and by how much?
Mathematics
middle-school
Quynh Nguyen
asked
by
Quynh Nguyen
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Find the unit cost
for each one. Sam's club =
26.6236
= 0.74 Store 2 =
22.4228
= .80. Since Store 1 costs less
per
ounce it is a better buy. So the correct answer is
Store 1 by $0.06 an ounce.
Hope I helped
~ Enstanding
Lee Greco
answered
Aug 14, 2018
by
Lee Greco
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Store 1: $26.62/36=0.74 per oz.
Store 2: $22.42/28=0.80 per oz
So store 1 is .06 cents cheaper than store 2
Lei Lei
answered
Aug 18, 2018
by
Lei Lei
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org