65.6k views
2 votes
it took 1.5 hours for a bus to go from one city to the next. The bus traveled at an average velocity if 52 mph, west. How far part were the two cities?

User Psyho
by
7.4k points

2 Answers

2 votes
The correct answer is 78 mi. I know this answer is correct because i have already turned it in

User Bitsmuggler
by
7.2k points
1 vote
Speed is given by dividing distance by time.
That is; speed = distance/time
In this case; speed = 52 mph and the time is 1.5 hours
Distance= speed × time
Thus; Distance = 52 × 1.5
= 78 miles
Thus the cities are 78 miles apart
User Donavon Yelton
by
7.0k points