63.6k views
5 votes
The price of apples is $3.60 for 3 pounds. Write the price as a unit rate.

User Eion
by
7.7k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Take the total and divide by the amount to get answer.

3.60 /3 = $1.20 per pound

Explanation:

User Inrob
by
8.6k points
5 votes
1, 080.....sorry if it's wrong
User Bulkmoustache
by
8.3k points

No related questions found