Answer:
She would have 36 bags of 5 pounds each.
Explanation:
Givens:
- Ms. Sack buys 272 pounds of potatoes for $99.
- She makes 9 bags of 10 pounds each.
- The rest is in 5 pound bags.
- How many 5 pounds bags she will have?
If she made 9 bags of 10 pounds each that would be 9(10)=90 pounds in total. So, there's 272-90=182 pounds remaining.
Those 182 pounds she wants to divide in groups of 5 pounds, that would be 182/5=36.4 bags. This means that she would have 36 bags of 5 pounds each.
Therefore, she would have 36 bags of 5 pounds each.