menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack sold for $3.68. How much did each pencil cost! (Show your work.)
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack sold for $3.68. How much did each pencil cost! (Show your work.)
asked
Apr 27, 2018
225k
views
3
votes
Laticia bought a pack of pencils for school. There were 8 pencils in the pack sold for $3.68. How much did each pencil cost! (Show your work.)
Mathematics
middle-school
Lance Nanek
asked
by
Lance Nanek
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
3.68 divided by 8 pencils
TimmyD
answered
May 1, 2018
by
TimmyD
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 2, 2022
71.6k
views
Marcus and Laticia invited 68 friends to a spring break party. Laticia invited 12 fewer friends than Marcus. How many guests did each person invite to the party? Answer step-by-step please.
Sunriser
asked
Mar 2, 2022
by
Sunriser
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
71.6k
views
asked
May 23, 2024
206k
views
Did the crash that killed Sabrina and Laticia happen during the day or at night? a. Day b. Night
Zoomulator
asked
May 23, 2024
by
Zoomulator
8.4k
points
Geography
high-school
1
answer
4
votes
206k
views
asked
Feb 11, 2016
186k
views
In which one of the following sentences is a word misspelled? a. I spend my leisure time reading books. b. Niether Lois nor Clark believed in Superman. c. Laticia weighed herself on the bathroom scale.
Cheolsoon Im
asked
Feb 11, 2016
by
Cheolsoon Im
7.5k
points
English
high-school
1
answer
1
vote
186k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org