191k views
3 votes
Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here

Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here-example-1
User Erik Post
by
8.3k points

1 Answer

2 votes
The answer is very simple. If you have 8 ounces and in total they all cost $1.68, then all you have to do is divide.

If you want to isolate one particular grouping - in this case, 1 ounce, then 8 ÷ 1.68 = 0.21 per ounce.

Hope this helped you! :-D
User ILuvLogix
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories