menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here
asked
Apr 5, 2018
191k
views
3
votes
Help anyone!? I need this done tonight and I need a math genius here
Mathematics
middle-school
Erik Post
asked
by
Erik Post
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
The answer is very simple. If you have 8 ounces and in total they all cost $1.68, then all you have to do is divide.
If you want to isolate one particular grouping - in this case, 1 ounce, then 8 ÷ 1.68 = 0.21 per ounce.
Hope this helped you! :-D
ILuvLogix
answered
Apr 11, 2018
by
ILuvLogix
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org