menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
asked
Mar 27, 2018
60.3k
views
5
votes
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
Mathematics
middle-school
Hannes Landeholm
asked
by
Hannes Landeholm
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
You start by taking the price and divide it by the pounds. 22.10/2.6 = 8.5. So that means that the unit price is $8.50 for a pound of salmon.
Denis Pshenov
answered
Mar 30, 2018
by
Denis Pshenov
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
what i would do since $22.10 for 2.6 find out how much 1 pound of salmon is
so divide $22.10 by 2.6
which would equal $8.50
$8.50 per pound of salmon
hope this helped :>
Naatan
answered
Apr 1, 2018
by
Naatan
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 1, 2017
12.7k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
SNO
asked
Oct 1, 2017
by
SNO
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
12.7k
views
asked
Feb 16, 2018
230k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon.What is the price per pound of the salmon
Muhammad Imran Tariq
asked
Feb 16, 2018
by
Muhammad Imran Tariq
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
230k
views
asked
Nov 2, 2019
103k
views
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon
Malcoauri
asked
Nov 2, 2019
by
Malcoauri
8.1k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
103k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org