menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. What is the cost of a two-ounce bag.
asked
Aug 24, 2018
29.6k
views
3
votes
A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. What is the cost of a two-ounce bag.
Mathematics
middle-school
Evgenij Reznik
asked
by
Evgenij Reznik
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
3.60/6 = 0.60 per oz
for 2 oz.....
0.60 * 2 = 1.20 <==
Tomturton
answered
Aug 25, 2018
by
Tomturton
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
a two ounce bag would cost $1.20
Nona Urbiz
answered
Aug 29, 2018
by
Nona Urbiz
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 14, 2017
160k
views
a grocery store sells snacks by weight .a six ounce bag of mixed nuts costs $3.60 . predict the cost of two ounce bag
Fahim Parkar
asked
Jul 14, 2017
by
Fahim Parkar
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
160k
views
asked
Apr 21, 2017
4.8k
views
A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two-ounce bag. Please help me!!
Tetranz
asked
Apr 21, 2017
by
Tetranz
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
4.8k
views
asked
Apr 15, 2016
96.5k
views
a grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag
Mnistic
asked
Apr 15, 2016
by
Mnistic
8.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
96.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity