29.6k views
3 votes
A grocery store sells snacks by weight. A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60. What is the cost of a two-ounce bag.

2 Answers

1 vote
3.60/6 = 0.60 per oz

for 2 oz.....
0.60 * 2 = 1.20 <==
User Tomturton
by
7.8k points
6 votes
a two ounce bag would cost $1.20
User Nona Urbiz
by
8.8k points