149k views
1 vote
The price of a computer was $ 375. In a sale, the price was reduced by 15%. Calculate the reduction in the price of the computer.

User Mr Stanev
by
6.6k points

2 Answers

8 votes

Answer:

318.75

Explanation:

15% of 375 is 56.25. then you just subtract 56.25 from 375 and get 318.75

User Fran B
by
7.0k points
11 votes

Answer:

$ 56.25

Explanation:

Reduction = 15% of 375


= (15)/(100)*375\\\\= 0.15*375\\= $56.25

User Inkblot
by
7.1k points