229k views
3 votes
If a dozen eggs cost $1.35, what is the unit cost?

A) $0.11
B) $0.13
C) $1.23
D) $4.29

i have 9 more

2 Answers

5 votes
i believe it would be A.

User Sandrine
by
9.3k points
7 votes
To answer this you'd have to divide $1.35 by 12.

1.35 / 12 = 0.1125, which if you round should be A) $0.11
User SGiux
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories