8.8k views
1 vote
Suppose tuna is on sale for $0.90 a can, and you have a coupon for $0.40 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n cans of tuna.

A. C(n)=0.90n-0.40

B. C(n)=0.40n-0.90

C. C(n)=(0.90+n)-0.40

D. C(n)=(0.40+n)-0.90

User Detlef
by
6.2k points

1 Answer

1 vote

Answer: Hence, Option 'A' is correct.


Explanation:


since we have given that


Cost of per cans = $0.90


Let number of cans of Tuna be n


so, Total cost of n cans be




Amount of coupon Tuna get off on total purchase = $0.40


So, According to question,




Hence, Option 'A' is correct.




User BrynJ
by
7.8k points