117k views
2 votes
Mrs. Sing bought a pound of green beans for $1.80. How much will Mrs. Tennison pay for 3 and 1/2 pounds of green beans?

$1.70
$1.94
$5.30
$6.30

User Mxix
by
8.3k points

2 Answers

3 votes
mrs. sing will pay 6,30$ for 3 and 1/2 pounds of green beans

3 votes

Answer: $6.30


Explanation:

Given The cost of one pound of beans = $1.80

The quantity of green beans bought by Mrs.Tennison = 3 and 1/2 pounds

Thus, the quantity of green beans bought by Mrs.Tennison =
3+0.5=3.5\ pounds

Now, the cost of quantity of green beans bought by Mrs.Tennison =
1.80*3.5

∴ The cost of quantity of green beans bought by Mrs.Tennison = $6.30

User Dreaded Semicolon
by
8.8k points