74.3k views
2 votes
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?

User Micke
by
6.3k points

2 Answers

5 votes
$89 per square foot, pretty simple all you do is just divide 125,00 by 1400.
User Ayush Pallav
by
5.4k points
6 votes
The cost is roughly $89 per square foot.

12500รท1400=89.28571429
User Psabbate
by
5.7k points