menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
asked
Mar 18, 2018
74.3k
views
2
votes
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
Mathematics
high-school
Micke
asked
by
Micke
6.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$89 per square foot, pretty simple all you do is just divide 125,00 by 1400.
Ayush Pallav
answered
Mar 21, 2018
by
Ayush Pallav
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The cost is roughly $89 per square foot.
12500รท1400=89.28571429
Psabbate
answered
Mar 25, 2018
by
Psabbate
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org