menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
asked
Mar 18, 2018
74.3k
views
2
votes
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
Mathematics
high-school
Micke
asked
by
Micke
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$89 per square foot, pretty simple all you do is just divide 125,00 by 1400.
Ayush Pallav
answered
Mar 21, 2018
by
Ayush Pallav
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The cost is roughly $89 per square foot.
12500÷1400=89.28571429
Psabbate
answered
Mar 25, 2018
by
Psabbate
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 20, 2017
2.2k
views
A 1400 sq ft house is advertised for sale at a price of $125,000. What is the cost per square foot?
MkRabbani
asked
Aug 20, 2017
by
MkRabbani
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
2.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org