221k views
4 votes
four dozen bagels cost $30 how much change will you receive if you pay for a dozen bagels with a $10 bill

four dozen bagels cost $30 how much change will you receive if you pay for a dozen-example-1

2 Answers

1 vote
Well, one dozen bagels would cost $7.50 so the amount of change you would receive would be $2.50
User Nathan Getachew
by
7.5k points
3 votes
you have change of $2.50. Since there are 48 bagels in 4 dozen, $30/48 is .625 per bagel, which multiplied by 12 (amount in a dozen) would equal 7.50, having 10 - 7.5 equal 2.5. Hope this helps 
User Oriharel
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories