menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Five pounds of cashews are mixed with five pounds of walnuts. If walnuts cost $8.50 per pound and cashews cost $6.00 per pound, what is the cost of one pound of the mixture?
asked
Jun 20, 2018
9.5k
views
4
votes
Five pounds of cashews are mixed with five pounds of walnuts. If walnuts cost $8.50 per pound and cashews cost $6.00 per pound, what is the cost of one pound of the mixture?
Mathematics
high-school
JakeRobb
asked
by
JakeRobb
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
I would take 50% of each of the prices because it is mixed equally. So, half of $8.50 is $4.25 and half of $6 is $3. add $4.25 and $3 to get $7.25 for the price of one pound of mix.
John Glabb
answered
Jun 25, 2018
by
John Glabb
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.6m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
arlos has $690,000 he wants to save. If the FDIC insurance limit per depositor, per bank, is $250,000, which of these ways of distributing his money between three banks will guarantee that all of his money
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org