135k views
1 vote
A towrope is used to pull a 1750-kg car, giving it an acceleration of +1.35 m/s ^2. What force does the rope exert?

User Kos
by
6.2k points

2 Answers

4 votes
Newton's 2nd law of motion:

Force = (mass) x (acceleration)

= (1,750 kg) x (1.35 m/s²)

= 2,362.5 Newtons

(about 531 pounds)
User Peter Marshall
by
7.9k points
2 votes

Answer:

Force, F = 2362.5 N

Step-by-step explanation:

Given that,

Mass of the car is 1750 kg

Acceleration of the car is +1.35 m/s^2

To find :

The force exerted by the rope.

Solve :

Let F is the force exerted by the rope. The force by an object is given by the product of mass and its acceleration. It is also known as Newton's second law.


F=ma


F=1750\ kg* 1.35\ m/s^2

F = 2362.5 N

Therefore the force exerted by the rope is 2362.5 N.

User Mariselvam
by
7.3k points