149k views
3 votes
5 pounds of fiji apples for 29.85 or 1.2 pounds of granny smith apples for 20.28

2 Answers

1 vote

Answer:

Fiji Apples

Explanation:

User Happybuddha
by
5.6k points
6 votes
Ok so you have to find the unit rate which is how much 1 pound of apples costs for each price

$29.85 / 5 = $5.97 per pound of fiji apples

$20.28 / 1.2 = $16.90 per pound of granny smith

Granny smith is way more expensive.


User Joel Bell
by
5.9k points