menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
5 pounds of fiji apples for 29.85 or 1.2 pounds of granny smith apples for 20.28
asked
Nov 19, 2018
149k
views
3
votes
5 pounds of fiji apples for 29.85 or 1.2 pounds of granny smith apples for 20.28
Mathematics
high-school
Sean Parsons
asked
by
Sean Parsons
6.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Answer:
Fiji Apples
Explanation:
Happybuddha
answered
Nov 20, 2018
by
Happybuddha
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Ok so you have to find the unit rate which is how much 1 pound of apples costs for each price
$29.85 / 5 = $5.97 per pound of fiji apples
$
20.28 / 1.2 = $16.90 per pound of granny smith
Granny smith is way more expensive.
Joel Bell
answered
Nov 25, 2018
by
Joel Bell
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org