menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A soup recipe uses 6 cups of water for cups of tomato sauce and 5 cups of tomato puree if 4 cans of tomato sauce cost $2 what is the unit price for 1 can of tomato sauce
asked
Jun 27, 2018
202k
views
3
votes
A soup recipe uses 6 cups of water for cups of tomato sauce and 5 cups of tomato puree if 4 cans of tomato sauce cost $2 what is the unit price for 1 can of tomato sauce
Mathematics
middle-school
Elan Hickler
asked
by
Elan Hickler
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
you would take $2 and divide it by 4 to figure out the unit price of 1 can of tomato sauce.
2รท4= 0.5
Dan Watkins
answered
Jul 1, 2018
by
Dan Watkins
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org