202k views
3 votes
A soup recipe uses 6 cups of water for cups of tomato sauce and 5 cups of tomato puree if 4 cans of tomato sauce cost $2 what is the unit price for 1 can of tomato sauce

1 Answer

4 votes
you would take $2 and divide it by 4 to figure out the unit price of 1 can of tomato sauce.
2รท4= 0.5
User Dan Watkins
by
5.9k points