12.7k views
22 votes
7.5 moles of nitrogen gas (N2) is formed in the following reaction. How many grams

of Ammonia (NH3) are formed?
3H2 + N2 + 2NH

User Dimpl
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Mass = 255 g

Step-by-step explanation:

Given data:

Number of moles of nitrogen = 7.5 mol

Mass of ammonia formed = ?

Solution:

Chemical equation:

3H₂ + N₂ → 2NH₃

Now we will compare the moles of nitrogen and ammonia.

N₂ : NH₃

1 : 2

7.5 : 2/1×7.5 = 15

Mass of ammonia:

Mass = number of moles × molar mass

Mass = 15 mol × 17 g/mol

Mass = 255 g

User Georgii Ivankin
by
8.1k points