118k views
5 votes
A hybrid car can travel 40 miles per gallon. Approximately how many gallons of fuel will the car need to travel 20 km?

A. 0.3
B(wrong. already eliminated that off) 0.8
C. 2.5
D. 3.2

2 Answers

3 votes
so converting miles to km, you get 1mile=1.6km. 20km=12.5miles

if 1 gallon gets you 40 miles, then x gallons will get you 12.5 miles., Solve for x, x=12.5/40=0.3125.

Answer should be A
User Banyan
by
7.6k points
4 votes

Answer:

its 0.3

Ye i solved this a different way

so in order to see how many 20km of gas is needed, we first need to see how many miles thats worth.

1 mile = 1.6km

1.6 goes into 20, 12.5 times

12. 5 is our magic number. Now we take 12.5 and divide it by 40 and not the other way around.

now we're left with 0.3

voila it"s done, hope this simplifies this s bit, have a nice day

Explanation:

User Manny Alvarado
by
6.9k points