menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 20-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 $0.80 per pound. Explain his error.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 20-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 $0.80 per pound. Explain his error.
asked
Feb 19, 2018
126k
views
4
votes
A 20-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 $0.80 per pound. Explain his error.
Mathematics
middle-school
GGamba
asked
by
GGamba
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
He divided 2 by 2.50 instead of 20 by 2.50. the answer should be 8
Tomasz Bartkowiak
answered
Feb 24, 2018
by
Tomasz Bartkowiak
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 12, 2016
206k
views
A two pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2/2.50 =$0.80 per pound. Explain his error
Dave Johansen
asked
May 12, 2016
by
Dave Johansen
8.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
206k
views
asked
Oct 26, 2017
185k
views
a 2-pound box of spaghetti costs $2.50. philip says the unit cost is 2/2.50=$0.80 per pound.explain his erro
StefanLdhl
asked
Oct 26, 2017
by
StefanLdhl
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
185k
views
asked
Nov 7, 2017
192k
views
A 2-pound box of spaghetti costs $2.50. Philip says that the unit cost is 2 over 250 = $0.80 per pound. Explain his error
Miko Kronn
asked
Nov 7, 2017
by
Miko Kronn
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
192k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org