159k views
3 votes
A gallon of milk costs $4.20. What is the cost per quart?

User Jani Bela
by
6.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.05

Explanation:

just divide 4.20 by 4

User Tobiasandersen
by
6.1k points
3 votes
$1.05 You find this by dividing 4.20 by 4 the number of quarts in a gallon
User Iulian Onofrei
by
5.8k points