159k views
3 votes
A gallon of milk costs $4.20. What is the cost per quart?

User Jani Bela
by
8.5k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.05

Explanation:

just divide 4.20 by 4

User Tobiasandersen
by
8.1k points
3 votes
$1.05 You find this by dividing 4.20 by 4 the number of quarts in a gallon
User Iulian Onofrei
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories