137k views
3 votes
If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?

2 Answers

2 votes
12 × 7.20= 86.4; 86.4 ÷ 0.90= 96 ounces for $7.20
User Babacar
by
6.1k points
5 votes
95.97 oz because if you divide .90 by 12 you will get 13.33333 repeating so you will multiply 13.33 by 7.20 and you will get 95.97
User Reaper
by
6.0k points