menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?
asked
Jan 24, 2018
137k
views
3
votes
If 12 ounces cost $0.90, how many ounces could you buy for $7.20?
Mathematics
middle-school
Levi Campbell
asked
by
Levi Campbell
5.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
12 × 7.20= 86.4; 86.4 ÷ 0.90= 96 ounces for $7.20
Babacar
answered
Jan 27, 2018
by
Babacar
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
95.97 oz because if you divide .90 by 12 you will get 13.33333 repeating so you will multiply 13.33 by 7.20 and you will get 95.97
Reaper
answered
Jan 29, 2018
by
Reaper
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org