menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price of $16 for 4 quarts
asked
Oct 16, 2018
126k
views
0
votes
What is the unit price of $16 for 4 quarts
Mathematics
high-school
Evelise
asked
by
Evelise
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
The sweet and sour company has a higher price. 2 gallon=8 quarts. To get the equivalent price, half the lemonade companys price. $12 from the lovin lemonade company or $16 from the sweet and sour company for 8 quarts.
KingRauk
answered
Oct 18, 2018
by
KingRauk
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
to get the unit price of $16 for 4 quarts you would divide 16 by 4 which would leave you with 4. so that means the unit price of $16 for 4 quarts is $4. hope that helped!
AAEM
answered
Oct 22, 2018
by
AAEM
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity