menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?
asked
May 15, 2018
29.5k
views
3
votes
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?
Mathematics
middle-school
Suresh B
asked
by
Suresh B
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Answer:
The answer is going to be 7.82
Jake McGraw
answered
May 17, 2018
by
Jake McGraw
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
$7.82 , because if you divide 23.46 by 3 you get 7.82.
Steve Chambers
answered
May 19, 2018
by
Steve Chambers
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2017
221k
views
on a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. she orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. what is the unit price of each pizza? $4.38 $8.76 $23.28 $78.84
Lahiru Amarathunge
asked
Nov 7, 2017
by
Lahiru Amarathunge
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
221k
views
asked
Jan 3, 2017
345
views
on a farm,a farmer decides to give pizza to her 15 ducks a a treat.she orders 3 pizzas,and the total price is $23.46.What is the unit price for each pizza
Sebastian Siemens
asked
Jan 3, 2017
by
Sebastian Siemens
9.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
345
views
asked
Aug 12, 2019
75.9k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza? 1 $4.38 2 $8.76 3 $23.28 4 $78.
Wasef Anabtawi
asked
Aug 12, 2019
by
Wasef Anabtawi
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
75.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org