29.5k views
3 votes
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?

User Suresh B
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

The answer is going to be 7.82

User Jake McGraw
by
5.4k points
3 votes
$7.82 , because if you divide 23.46 by 3 you get 7.82.
User Steve Chambers
by
6.2k points