170k views
1 vote
What is the unit rate for this problem:

$4.50 for 10 ounces of trail mix

User Ludington
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
the answer is 0.45 per oz
User Unsliced
by
7.5k points
4 votes
4.50 / 10 = 0.45 per oz
User Petro Ivanenko
by
7.1k points