menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
If 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
If 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.
asked
Feb 21, 2018
55.6k
views
3
votes
if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.
Mathematics
middle-school
Unknownbits
asked
by
Unknownbits
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
find cost of 1 of each
1.50/6=0.25 per banana
3.00/5=0.60 per orange
2*0.25+2*0.60=0.50+1.20=1.70
total cost is $1.70
Behzad Jamali
answered
Feb 23, 2018
by
Behzad Jamali
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
2 bananas are $0.50
2 oranges are $1.20
CodinCat
answered
Feb 28, 2018
by
CodinCat
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 2, 2017
212k
views
2 banannas are in a pile. Each Bananna comes in a group of 18. Add 7 banannas to the pile. How many banannas are there?
PracticalGuy
asked
Aug 2, 2017
by
PracticalGuy
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
212k
views
asked
May 9, 2021
228k
views
Byron bought 1.9 of banannas and 11/12 pounds of grapes. how many more pounds of bananas did he buy
Paulette
asked
May 9, 2021
by
Paulette
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
228k
views
asked
Jan 20, 2021
202k
views
Paula has 3 banannas. She wants to divide each of them into 1/6 sections. How many 1/6's are there in 3 banannas ? A. 1/2 B. 18 C. 1/18 D. 2
TheDawckta
asked
Jan 20, 2021
by
TheDawckta
7.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
202k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org