55.6k views
3 votes
if 6 banannas are $1.50 and 5 oranges are $3.00 how much would it cost if i buy 2 banannas,and 2 oranges.

2 Answers

0 votes
find cost of 1 of each
1.50/6=0.25 per banana
3.00/5=0.60 per orange

2*0.25+2*0.60=0.50+1.20=1.70

total cost is $1.70
User Behzad Jamali
by
7.3k points
1 vote
2 bananas are $0.50
2 oranges are $1.20
User CodinCat
by
7.4k points