172k views
1 vote
A train travels 88 kilometers in 4 hours, and then 84 kilometers in 3 hours. What is its average speed?

User Joe Kul
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Average speed = (total distance covered) / (time to cover the distance)

Total distance covered = (88 km + 84 km) = 172 km

Time to cover the distance = (4 hr + 3 hr) = 7 hours

Average seed = (172 km) / (7 hours)

Average speed = 24.57 km/hr

User Skenvy
by
6.9k points