1.9k views
23 votes
The length of a car is 21 meters. How many centimeters is that? A. 2,100

B. 21,000

C. .021

D. 2.1

2 Answers

6 votes
21x100=2,100
(A.) have a great day:D
User Pete McKinney
by
6.5k points
14 votes

Answer:

A. 2,100

Explanation:

1 m = 100 cm

so, 21 m = 21×100

=2100cm.

User Espen Burud
by
7.1k points