63.3k views
5 votes
Calculate the molarity of each solution. 28.33 g c6h12o6 in 1.28 l of solution

User Sunefred
by
6.6k points

2 Answers

3 votes

Step-by-step explanation:

Molarity is the number of moles present in a liter of solution.

Mathematically, Molarity =
\frac{\text{no. of moles}}{\text{volume in liter}}

And, no. of moles =
\frac{mass}{\text{molar mass}}

Molar mass of
C_(6)H_(12)O_(6) is 180.15 g/mol. Therefore, number of moles present will be as follows.

No. of moles =
\frac{mass}{\text{molar mass}} =
(28.33 g)/(180.15 g/mol)

= 0.157 mol

Hence, calculate the molarity as follows.

Molarity =
\frac{\text{no. of moles}}{\text{volume in liter}}

=
(0.157 mol)/(1.28 L)

= 0.122 M

Thus, we can conclude that molarity of the solution is 0.122 M.

User Turiyag
by
7.7k points
0 votes
molarity is number of moles of solute in 1 L of solution
number of moles of glucose -28.33 g / 180 g/mol = 0.1574 mol
volume of solution is 1.28 L
since molarity is number of moles in 1 L
the number of moles in 1.28 L - 0.1574 mol
therefore number of moles in 1 L - 0.1574 mol / 1.28 L = 0.123 M
molarity is 0.123 M

User Priktop
by
6.5k points