192k views
4 votes
A waitress works 1.75 hours less in the afternoon than in the evening. If she works 5      1/8

hours in the afternoon, how many hours does she work in the evening?

1 Answer

1 vote
Let
x be the number of hours that the waitress works in the evening.

We know for our problem that she works
5 (1)/(8) in the afternoon and that she works 1.75 hours less in the afternoon than in the evening, so:

x=5 (1)/(8) -1.75
Since
(1)/(8) =0.125, we can rewrite our expression:

x=5.125-1.75

x=3.375

We can conclude that she works 3.375 hours in the evening, or expressed as a mixed fraction:
3 (3)/(8) hours.
User Uliana
by
6.4k points