43.7k views
1 vote
A 9 cm tall cone shaped paper cup can hold up to 58.9 cm3 of water. What is the minimum amount of paper needed to make the paper cup, assuming no overlap in the paper? Use 3.14 for π.

2 Answers

5 votes

Answer:

A minimum of 93 cm squared

Explanation:

User Mafis
by
6.2k points
6 votes
Volume of cone is given by:
V=1/3πr²h
thus the radius of the cone will be:
58.9=1/3×3.14×r²×9
r²=6.25265
r~2.5 cm
thus the area of the cone will be:
A=πr(r+√(h²+r²))
A=3.14×2.5(2.5+√(2.5²+9²))
A=92.9500 cm²
Thus the area of material needed to make the cup is 92.95 cm²

User Cherrie Wilson
by
7.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.