42.4k views
5 votes
21 marbles out of N are blue; probability of getting a blue one = 30%

1 Answer

2 votes

Probability=(desired)/(total)

0.3=(21)/(N)

0.3N=21

N=(21)/(0.3)

N=70

There are 70 total marbles.
User Lost Baby
by
6.5k points