33.1k views
1 vote
Amy had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen cost including tax?

2 Answers

6 votes
11.70 is what wouldve been spent without adding tax, if you add tax you wouldve spent around $12-$12.50
User Treefrog
by
6.0k points
0 votes

Here, we need to find the cost of each pen, including tax. Since, information about tax was not given, so we will not consider this.

Total money Amy had = $ 26.

She is left with $ 14.30. The money she spent will be -

Total money - Money left = Money spent

$ 26 - $ 14.30 = $ 11.70

Total money she spent on 10 pens = $ 11.70

So, money spent on = $ 11.70 รท 10 = $ 1.17

So, the cost of each pen will be = $ 1.17

User Vijay Kumawat
by
5.6k points