86.5k views
5 votes
What are (a) the lowest frequency, (b) the second lowest frequency, and (c) the third lowest frequency for standing waves on a wire that is 10.9 m long, has a mass of 55.8 g, and is stretched under a tension of 253 n?

User Kev Hunter
by
6.9k points

1 Answer

0 votes
(a) The lowest frequency (called fundamental frequency) of a wire stretched under a tension T is given by

f_1 = (1)/(2L) \sqrt{ (T)/(m/L) }
where
L is the wire length
T is the tension
m is the wire mass

In our problem, L=10.9 m, m=55.8 g=0.0558 kg and T=253 N, therefore the fundamental frequency of the wire is

T= (1)/(2L) \sqrt{ (T)/(m/L) }= (1)/(2 \cdot 10.9 m) \sqrt{ (253 N)/(0.0558 kg/10.9 m) }= 10.2 Hz

b) The frequency of the nth-harmonic for a standing wave in a wire is given by

f_n = n f_1
where n is the order of the harmonic and f1 is the fundamental frequency. If we use n=2, we find the second lowest frequency of the wire:

f_2 = 2 f_1 = 2 \cdot 10.2 Hz=20.4 Hz

c) Similarly, the third lowest frequency (third harmonic) is given by

f_3 = 3 f_1 = 3 \cdot 10.2 Hz = 30.6 Hz

User Fred Faust
by
7.3k points