198k views
5 votes
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb

User Stephone
by
5.7k points

2 Answers

3 votes
The unit price is 1.12.

All you have to do is divide $12.35 / 11 = 1.12

Hope this Helps!!
User Michael Lawrence
by
5.2k points
2 votes
Answer:
unit price = $1.1

Step-by-step explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
User Pezholio
by
5.7k points