Answer:
239.0 g/mol
Step-by-step explanation:
Ca molar mass = 40.078
Cl molar mass = 35.45
O molar mass = 16
so that makes the total equation: 40.078+2(35.45)+8(16)
that equals 238.978 which rounds to 239.0 g/mol
7.8m questions
10.4m answers