173k views
3 votes
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price

2 Answers

6 votes
Well, the unit price is how much does 1 ounce cost. Since 16 ounces of strawberry jam costs $3.20, divide 3.20 by 16 to find the unit price.
3.20/16=0.2, so the unit price is $0.20.
I hope this helps!
-Raiden
User Deafjeff
by
5.7k points
1 vote
Divide 16 by 3.20$. You would get 50 cents per ounce of strawberry jam
User Emanuele Mazzoni
by
6.1k points