131k views
1 vote
mrs. ming invested an amount of money in two accounts for one year. she invested some at 8% interest and the at 6% interest. her total amount invested was $1500. at the end of the year , she had earned $106.40 in interest. how much had mrs. ming invested in the account in the paying 6%?

1 Answer

4 votes
.06x+0.08 (1500-x)=106.4
Solve for x
0.06+120-0.08x=106.4
0.06x-0.08x=106.4-120
-0.02x=-13.6
X=13.6÷0.02
X=680 invested at 6%
User Rene Berlin
by
7.9k points