220k views
5 votes
A 45.0-kg sample of ice is at 0.00°C. How much heat is needed to melt it? For water, Lf=334 kJ/kg and Lv=2257 kJ/kg 

A.  4.10 x 10^6 kj
B.  0.00 kj
C. 1.02 x 10^5 kj
D. 1.50 x 10 ^4 kj

2 Answers

3 votes
H=ml
H=334×45.0
Heat Energy= 15030kJ

or 1.50×10^4kJ

answer: D

User Edmilson Junior
by
6.2k points
5 votes

Heat required to change the phase of ice is given by

Q = m* L

here

m = mass of ice

L = latent heat of fusion

now we have

m = 45 kg

L = 334 KJ/kg

now by using above formula


Q = 45 * 334 * 10^3


Q = 1.5 * 10^7 J

In KJ we can convert this as


Q = 1.5 * 10^4 kJ

so the correct answer is D option

User Strat Aguilar
by
6.8k points